Sterlin ve Euro Oranları Geçen Ayın En Yükseğini Vurdu

Bu hafta, Japonya, Avro Bölgesi ve ABD’deki merkez bankaları faiz kararlarını açıklayacak. Merkez bankaları, dünya çapında 211 bin kişinin ölümüne yol açan Covid-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkisini azaltmak için son haftalarda tedbir tedbirleri aldı.

Faiz oranlarının düşürülmesi, kredi desteği, vergilerin ertelenmesi gibi önemli teşvikleri içeren paketler, bu süreçte işletmelere ve hanehalklarına yardımcı oldu. Salgın dünya çapında 3 milyon kişiye ulaşırken, son birkaç gün içinde açıklanan rakamlar düşüşü gösteriyor.

Genel olarak iyimser tablonun etkisiyle piyasanın risk iştahı artmış olsa da, yatırımcılar bu hafta açıklanacak merkez bankalarının faiz oranlarını yakından izliyorlar.

Döviz piyasalarının en önemli para birimlerinden biri olan sterlin, piyasadaki risk iştahının artmasıyla Türk Lirası karşısında bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Benzer durum Euro kurunda izlenirken, dolar 7 lira sınırında seyrediyor.

Sterling Geçen Ayın En Yüksek 8,74’e Yükseldi

Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisse senetleri gibi risk iştahının artmasıyla yükselen sterlin, Türk Lirası karşısında 8,74 ile bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Döviz kuru Pazartesi günü saat 20:00’de saat 12:55’te 8.68’de kapandı.

Son 24 saat içinde yüzde 67 oranında yükselen sterlin, bir ay içinde yatırımcılarına yüzde 69 değer kaybetti.

Nisan ayı başında 7,99’a kadar gerileyen sterlin, coronavirus iyimserliğinin artmasıyla bugün 8,74 ile ayın zirvesine çıktı. Stephen Gallo, BMO Finansal Grubu FX strateji başkanı, merkez bankalarının açıklamaları hafta boyunca izlenecek söyledi, risk iştahı artan bir ortamda .

Sterlin ve ABD doları arasındaki son duruma baktığımızda grafiğin keskin bir şekilde yükseldiğini görüyoruz. parite geçen ay 1.1757 ile . Şu anda 1.2484’te 43 artıdan işlem görüyor.

Kaynak: Piyasa.Paratic.com

17 Nisan’da iniş yapan avro/sterlin paritesi saat 03’te yüzde 0,87’den işlem görüyor.

Kaynak: Piyasa.Paratic.com

İkilinin son dönemdeki düşüşü, Avrupa ülkelerinin Covid-19 salgınının merkez üssü haline gelmesinden kaynaklandı. Ancak son bir hafta içinde, özellikle İtalya ve İspanya’dan gelen iyi haberler, çiftin daha dalgalı bir rota izlemesini sağladı.

Euro Kuru Da 7,61 ile Yılın Zirvesi kaydedildi

Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 7,56’dan kapanan euro/TL paritesi, Salı günkü işlemde 7,6150’ye yükseldi. Saat 13:21’de 7.6024 liradan işlem görüyor. Avro kurunun bir günlük döviz kuru 56, yedi günlük 91, 14 günlük 11 ve aylık 49 artış oldu.

Analistler, 7,50’nin üzerinde kaldığı ve 7,6250 seviyesini yükselteceği sürece yükselişin devam edeceğine inanıyorlar. Gün içinde döviz kurunun hareketini etkileyecek çok fazla veri yoktur. Ancak Avrupa ülkelerindeki koronavirüs salgınının hızverdiği yönündeki iyimserlik, avronun küresel olarak güçlenmesine yardımcı oldu.

Venbey Yatırım analistleri, FED’in 2,3 trilyon dolarlık ekonomik paketinin ardından avronun sert bir düşüş gösterdiğini hatırlattı. Bu oranın 7.60 – 7.65 ve 7.40 – 7.35 seviyelerinde olası bir düşüş olması bekleniyor.

Bu arada Avro Bölgesi bankaları, acil durum kredilerine olan talebin yılın ikinci çeyreğinde tekrar artmasını bekliyorlar. Avrupa Merkez Bankası borç krizinin 2008 küresel mali krizinden daha az olacağını öngörüyor. Şirketin kredi talepleri ve acil likidite ihtiyacının 2020’nin ilk çeyreğinde keskin bir şekilde arttığını belirten banka, bu miktarın ikinci çeyrekte daha da artmasını beklediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir