Romanya’nın Evlilik Hapishanesi Yeniden Kullanılabilirlik Kaydedebilir mi?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen verilere göre, geçen yıl 126 bin 164 boşanma yaşandı. Böylece binlerce insanın yuvaları yok edildi, binlerce çocuk boşandı ve çocukları boşandı. Yani, evlilik bugün birçok farklı nedenden dolayı dünyanın en zor iş haline gelmiştir iken, çiftler için sorunlarını çözmek için hiçbir yolu var mı?

Tamam, gerçekten aşısız sorunları olan evli insanlar için tek yol boşanmaktır. Ama sence de birçok evliliğin bitmesinin sebebi ilişkilerde yeterince iş olmaması değil mi? Daha açık olmak gerekirse, boşanma oranları bugün çok yüksek çünkü kavga yerine, kolay olmak tercih edilir.

Bir hayatı paylaşmanın ne demek olduğunu unuttu ve küçük sınavlarda bile çuvalladı. Sonra, bir kurtarıcı olarak, adliyenin yolu tutuluyor. Peki, bu durumda, bir “evlilik hapishanesi” fikri günümüze uyarlayarak değerlendirilebilir mi? Gelin, aşağıdaki bilgilerden sonra kendiniz karar verin.

Romanya sınırları içinde yer alan Transilvanya bölgesinde, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan 7 farklı Sakson köyü bulunuyor. Biertan bir evlilik hapishanesi fikri uygulanır biridir.

15. yüzyıl Biertan’daki bina, asırlık binaları ve neredeyse el değmemiş doğallığıyla göz kamaştırAn 15. 19. yüzyıldakilisenin küçük odası bugün müze olarak kullanılmasına rağmen, yıllarca evliliklerden kurtulmuş ve görevini tamamlamıştır. Çünkü 300 yıl boyunca evlilik hapishanesine giren çiftlerden sadece biri kararından vazgeçmemiş. Peki, bu odanın tılsımı nedir?

Aslına bakarsan, odada hiç iyilik yok. Sır hem dönemin koşulları hem de çiftlerin günlerce birbirleri ile yalnız olma zorunluluğuydu. Bölgede yaşayan Saksonların Lutherci Protestan Hıristiyanlığa inandıkları ve dinlerinde evliliğin devamı savunuldu. Çiftler gönüllü olarak rahibeleri çağırır ve evliliklerinin kurtarılacayacağını düşündükleri çiftleri gönderirlerdi.

Evlilik hapishanesine giren çiftlerin iki seçeneği vardır. Altı haftalık süreç bitene kadar bu odada kal, boşanmış ve kararlarından vazgeçtiklerini söyleyerek yoluna devam edin. Tek kişilik yataklı, tek kişilik bir masa ve sandalyeye sahip bir odaya hapsedilen çiftler kısa sürede kararlarından vazgeçip evliliklerine devam ettiler. Çünkü dışarıda onları bekleyen ve yapılması gereken şeyleri yapan çocukları var. Eğer orada altı hafta kalırlarsa, tarlalarını kullanabiliyorlar, hayvanlarına bakabiliyorlar, ve doğal olarak acıkacaklar.

Seni hayal kırıklığına uğratmayacağım. Birçok evlilik, hatta daha iyi, birçok kadın ve çocuk yüzyıllardır devam eden geleneği sayesinde kaydedilmiştir. Çünkü ataerkil toplumda ev erkekler tarafından yapılır. Ve eğer bir çift boşanmışsa, adam eski karısına kazancının yarısını ödüyordu. Ama ikinci kez evlenirse, önceki karısı bundan faydalanmazdı. Biertan’ın şu anki papazı bugün aynı istekle ona başvuran birçok çift olduğunu söylüyor.

“Modern ailelerde, insanlar birlikte daha az zaman harcamak; Yani, biz atalarımızdan daha benciliz. Yalnızız. Bu yüzden, bizim için neyin önemli olduğuna karar vermek ve bizi bir arada tutan şeyi belirlemek için daha fazla diyaloğa ihtiyacımız var.” diyor. Yani bildiklerimizi vurguluyor ve görmezden geliyor.

Ne dersin, modern bir evlilik hapishanesinin boşanma oranlarını düşürmede işe yolacağını düşünmüyor musun? Çiftlerin iletişim kopukluğu yüzünden ilişkilerini bitirdikleri bir çağda, yani sorunu çözmek yerine, “konuşmak zorunda olmak” hayat kurtarıcı olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir