Rian Johnson, İrlandalı’nın ABD’deki az sayıdaki sinemasalonunda ki görüntüsünü “trajedi”…

Rian Johnson, İrlandalı’nın ABD’deki az sayıdaki sinemasalonunda ki görüntüsünü “trajedi” olarak nitelendirdi. Scorsese’nin yeni filmi Avrupa ve Asya’da, en çok Netflix’te gösterime girdi.

Usta yönetmenin merakla beklenen yeni filmi, yapım aşamasından ve film çekimi sürecinden bu yana filmin gündeminin merkezinde yer alıyor. Dünya prömiyeri 57. New York Film Festivali’nin açılış filmi olarak başrolde yer alan film, olumlu yorumlarıyla ün kazandı.

Oyuncu kadrosu ve yönetmeniyle dikkat çeken filmin bir diğer filmi de Netflix’te vizyona girecek. Netflix, bilindiği gibi, izleme alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirmiş ve özellikle ödül sezonunda etkili olması beklenen filmleriyle sinemalarda da yer almaktadır. Yaklaşık üç yıl önce Cannes yönetimiyle yaptığı bir süreçten sonra Netflix, Alfonso Cuarón’un Roma filmini kendi platformunda yayınladı ve dünya çapında gösterime girdi. Filmi Oscar yarışına sokmayı başaran Netflix, İrlandalı için de benzer bir strateji uygulamaya karar verdi.

Çok uzun zamandır çalışan Netflix, filmi yaygın dağıtıma dönüştürmek için ABD’nin en büyük sinema zincirlerinden biri olan AMC Theatres ve Cineplex ile anlaşma sağlayamadı, ancak 1 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Broadway’deki dünyaca ünlü Belasco Tiyatrosu’ndaİrlandalı’yı ilk kez sergiledi.

İrlandalı Avrupa ve Asya’da Kopya çok sayıda ile çıkacak

Netflix, filmi Amerika’nın sınırlı sayıda piyasaya süren diğer ülkeler için hangi stratejiyi belirledi? Variety göre, Netflix dünya çapında İrlandalı için benzeri görülmemiş bir akış stratejisi başlattı. Amerika’daki sinemasalonlarıile büyük bir çatışmaya giren Netflix, Avrupa ve Asya pazarında daha rahat ilerliyor. Büyük uluslararası film dağıtım şirketleri kendi ülkelerinde İrlandalı göstermek için anlaşmalar yapıyoruz; Bu durumda, bu ödül sezonunda filmin profilini yükselten bir gelişmedir. Ayrıca film, Netflix’te gösterime girdikten sonra birçok ülkede sinemalarda gösterilmeye devam edecek.

Üç buçuk saatlik uzun sürmesine rağmen, İrlandalı İngiltere ve İtalya gibi ülkelerde yaygın dağıtım ile serbest bırakılma şansı vardır. İrlandalı İngiltere’de yaklaşık 80 sinemalarda gösterildi; İtalya’daki sinema salonu 100’e ulaştı. Roma filmi o dönemde İtalya’da gösterildi ve büyük bir kargaşaya neden oldu, ancak İrlandalı şimdilik benzer bir tepkiyle karşılaşmadı. Filmin Japonya ve Güney Kore gibi izleyicilerin yoğunlaştığı Asya kıtasında da gösterildiğini de ekleyelim.

Tabii ki, her ülkenin yayın stratejisi ve koyduğu yasalar İrlandalı’nın sinemalarda görünmesini zorlaştırıyor. Örneğin İrlandalı, Almanya’da 50’den az sinema salonunda seyirciyle buluşacak. Almanya’daki sinema işletmecilerinin itirazları sonucunda film, İngiltere ve İtalya’dakinden daha az sinemayla Almanya’da gösterilecek. Fransa için sürecin farklı işlediğini söyleyebiliriz. Bilindiği gibi, Fransa’nın sinema yasası, bir filmin Fransa’da gösterime girmesinden sonra dijital olarak yayınlanabileceği veya televizyonda gösterilebildiği 30 aylık bir dönemi kapsıyor. Yayın politikası nedeniyle bu kurala uymayan Netflix, İrlandalı’yı Fransa’daki sinemalarda gösteremez.

Rian Johnson: “Daha fazla insanın İrlandalı’yı sinemada izleyemeyeceği bir trajedi.”

Burada dikkatinizi çekmek istiyorum başka bir konu, yukarıdaki bilgilere dayanarak, İrlandalı kopyaları çok sayıda Avrupa’da gösterilir, ama sınırlı bir süre için Amerika Birleşik Devletleri’nde sinemaların çok az sayıda gösterilir.

Bu yılki yeni filmine göre, İrlandalı’nın ABD’deki sinemalarda sınırlı sayıda yer alması bir “trajedi” oldu. ‘konuşan Johnson, Knives Out’un sinemalarda gösterilecek büyük bir kalabalıkla çekildiğini söyledi. Bir film aşığı olarak, bazı insanlar Sinema’da İrlandalı izlemek için gidiyoruz, ama harika. bu fırsatı değerlendiremeyen izleyiciler için bunu bir trajedi olarak yorumladı.

Aynı zamanda Rian Johnson, Netflix ve diğer çevrimiçi platformların yükselişi hakkındaki görüşünü de dile getirdi. Bu dijital platformların film izleme alışkanlıklarımızı değiştirdiğini, çoğu insanın evde film izlemeyi tercih ettiğini ve bu konudaki düşüncelerinin “karmaşık” olduğunu söyledi. “Bir çatışma nın içindeyim. Netflix bu filmleri yapmak için elinden geleni yaptığı için bu filmler yapılır. Netflix’in büyük bir hızla hareket etmeden The Irishman gibi üç buçuk saatlik bir film yapamadık. Şimdi Netflix büyük yönetmenler ile önemli filmler yapıyor, ve sadece sorunu daha da zorlaştırır. Netflix’in yaptıklarından memnunum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir