Olimpik Atlet Hyundai Nexo’nun Egzoz Gazıyla Çalışıyor!

Bunun bir başlık olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın ilk hibrid motorlu araçlarıyla tanıştık. Sonra Tesla adında bir marka ortaya çıktı ve temizlikçilerle hayatımıza soktu. Bu gelişmelere baktığımızda, bu gelişmelerin ülkelerin emisyon oranlarını düşürmelerinden ve bazılarının yasaklandığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

VW ile patlak veren Dieselgate, Mercedes ve Audi gibi premium markalara da ceza verilmesiyle sonuçlandı. Hidrojen alternatif yakıtlarda da kullanılır. Elektrikli araçlardaki akü dolguları bu temiz yakıtnedeniyle meydana gelmiştir. Toyota’nın adı da hidrojen kullanımında ön planda geliyor. Mesele şu ki, Koreli Hyundai bu bölümdeki en büyük şirketlerden biri.

Nexo, ilk hidrojene Hyundai modeli, yakıt ile güçlendirilmiş ne kadar temiz kanıtlamak için tuhaf bir gösteri ile geliyor. Mireia Belmonte adında bir olimpiyat koşucusu koşu bandında koşması ve balon koyması istendi. Ve bu balon nexo’nun egzoz gazına kalın bir boruyla bağlı.

Bunu benzinli ya da dizel motorlu bir araçta denediğinizi düşünebiliyor musunuz? Garajlarda egzoz uğrama lı bir aracın kokpite yanmış gaz vermesi sonucu kaç kişinin öldüğünü biliyoruz.

Nexo burada ne kadar temiz bir araç olduğunu vurgulamıştır. Hidrojenin çalıştığı mantığına baktığımızda zemin bel veya dizel motora benzer. Nexo’da, Anotta parçacıklarının elektron ve protonların bölündüğü yakıt hücresi yığınlarıyla beslenen üçlü hidrojen tankları vardır.

Elektronlar, ön tekerleklerin dönmesini sağlayan elektrik motorlarına güç veren akışa akım sağlar. Çevredeki protonlar egzozdan su üretmek için elektronlarla reaksiyona girerler. Ve bu oksijen toplandıkları bir bölgeden gönderiliyor.

Bu kadar temiz bir yakıt tesisi varsa fcv araçlarının yaygın olmadığını söyleyeceksiniz. Birincisi, doğal gazın buhar reformunu ile elde edilen hidrojen li araçların dolum alanlarının düşük olmasıdır. Bu nedenle bu araçlar Amerika’da ve bazı ülkelerde kullanılabilir.

İkincisi ilk önce ne dediğimize bağlı. Ayrıca araçlarda hidrojen kullanımı sırasında aşırı ilgi elektrikli araçlar tarafından tercih edilir.

Şirketlerde üretim ve dolum merkezlerine yapılan yatırımlarda doğal olarak çekingenlik yaşadılar. Toyota, Amerika Birleşik Devletleri ve bazı ülkelerde

Şu andan itibaren hidrojen yakıtlı araçların ne kadar çoğaldığını ya da çok sattığını söylemek zor. Videoda, bir atletin Nexo’nun egzozuna bağlanarak koşması da Hyundai’nin “bundan daha büyük bir kanıt varsa, izleyelim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir