Malezya Turizm Bakanı “Ülkemizde Eşcinsel Ler Yok” Yorumunu Düzeltmeye Çalıştı!

Almanya’nın Başkenti Berlin’de düzenlenen dünyanın en büyük 53. Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı’na katılmadan önce gazetecilere konuşan Malezya Turizm Bakanı Mohamaddin Ketapi, Alman gazetecilere verdiği demeçte, Müslüman çoğunluklu Güneydoğu Asya ülkesinde eşcinsel lerin bulunmadığını söyledi.

Malezya Turizm Bakanı Malezya eşcinsel turistler, Deutsche Welle, Almanya’nın Sesi olarak bilinen hoş geldiniz olup olmadığını sordu, dedi. “Ülkemizde böyle bir şey olduğunu sanmıyorum.” Ülkedeki LGBT ve Yahudi turistlerin güvenliğiyle ilgili soruları yanıtlamaktan da kaçınan Ketapi, daha sonra Twitter’dan yaptığı açıklamada, gazetecinin sorusuna verdiği yanıtın ülkede LGBT odaklı belirli bir turizm kampanyası olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Ayrıca Malezya’nın yabancı turistleri karşılama konusunda açık bir politika benimsediğini ve konuklarına cinsel yönelim, din ve kültürel uygulamalara dayalı gereksiz engellerin getirilmeyeceğini de belirtti.

Bildiride, ülkenin egemen bir ülke olarak hem LGBT toplumu hem de İsrail konusunda kendi görüşlerine sahip olduğu ve Malezya’nın diğer ülkelerden egemenliğine saygı göstermesinin beklendiği vurgulandı. Bir yardımcısı Malezya’nın online haber portalı Malaysiakini bu yorum kişisel güçlere dayalı olduğunu söyledi, ama onlar LGBT topluluğu tanımayan resmi Malezya hükümetinin politikası ile uyumlu olduğunu.

İsimsiz yardımcı; “Malezya’ya gelen turistler, tıpkı başka bir ülkede olduğu gibi, inançları, cinsellikleri, dinleri ve renkleri ne olursa olsun karşılanıyorlar.”

Eşcinsel hakları savunucusu Thilaga SulathirehMalezya Turizm Bakanı yorumları gerçeklikle ilgisi olmadığını söyledi ama onları duymak için sürpriz değildi. Sulathireh, lgbt insanları veya tebaalarını isteyerek ya da başka bir şekilde ayırt etmek dışında geri kalan politikacıların utanç verici derecede cahilce bir yorum olduğunu söyledi.

Malezya ITB Berlin’e katılmadan önce ülkenin eşcinsellik konusundaki tutumu ve antisemitizm iddiaları eleştirildi. Alman Yeşiller Partisi’nin eşcinsel siyasetçilerinden Volker Beck de Malezya’nın fuara katılmasını engellemeye çalıştı. Gerçekten de, Volker Beck göre, homofobi ve antisemitizm kucaklayan bir ülke ortak bir ülke olamazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir