İstanbul Havalimanı Hizmete Girdiğinden Bu Yana 40 Milyondan Fazla Yolcu Uçtu!

29 Ekim 2018 tarihinde hizmete girecek olan İstanbul Havalimanı yarından itibaren hizmete girecek. Bir yıl olacak. Havalimanı 7 Nisan 2019 tarihinde tam kapasite ile hizmet vermeye başlamıştır. Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, açılıştan bu yana geçen yıl 40 milyondan fazla yolcunun havalimanından yararlandığını söyledi.

İstanbul Havalimanı’nın açılışından bu yana toplam 252 bin 795 uçak trafiği nin gerçekleştirildiğini belirten Turhan, bunun 63 bin 856’sının iç hat, 188 bin 939’unun ise uluslararası hatlar olduğunu söyledi.

Turhan, havalimanının açılışından bu yana hizmet verilen yolcu sayısının ciddi rakamlara ulaştığını belirterek, 9 milyon 872 bin 793 iç hat ve 30 milyon 597 bin 252 dış hat olmak üzere toplam 40 milyon 470 bin 45 yolcunun buradan uçtuğunu söyledi.

Turhan, ülkeye günde ortalama 310 uçağın gittiğini ve 923 uçağın yurtdışına gittiğini, yolcu sayısının da bulunduğunu bildirdi. Günde ortalama 49 bin 51 kişinin iç hata yaptığını, 152 bin 558 yolcunun dış hata yaptığını söyledi.

İstanbul Havalimanı’nın birinci etabında üçüncü kuzey-güney pistinin yapım çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği öğrenildi.

Turhan, bu rayın güneyindeki kazı ve mühendislik dolgu çalışmalarının önemli bir bölümünün sona erdiğini ve kuzey tarafında zemin kazısı ile birlikte mühendislik çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Ayrıca dolguların tamamlandığı zeminde asfalt kaplama çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Turhan, bu pistin Haziran 2020’de hizmete alınacağını, aynı zamanda Bölgesel Hava Trafik Kontrol Merkezi, Hava Trafik Kontrol Kulesi ve ARFF Binası’nın inşaatının da tamamlanacağını duyurdu. Bakan, Karadeniz Sahil Şeridi’nde yapımı devam eden üçüncü parsel yolunun inşaatının da tamamlanmak üzere olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu pistin 2020 yazında hizmete alınacağını ve pistin uygulanmasıyla İstanbul Havalimanı’nın dünyanın önde gelen havalimanında “Üçlü Paralel Pist Operasyonu” uygulaması ile ayrıcalıklı bir yer haline geldiğini ve dünyanın önemli bir “merkez merkezi” haline geleceğini söyledi. Ayrıca aynı dönemde paralel taksi hatları ve paralel pistlerin de satışa sunulacağını duyurdu.

Turhan, İstanbul Havalimanı’nı kullanan toplam yolcu sayısını 4’üncü sırada tamamladı. Etap sonunda yaklaşık 170 bin metrekarelik yeni uydu terminali hizmete girecek.

Turhan, megacity’nin Avrupa’nın en büyük havalimanına sahip olduğuna dikkat çekerken, hizmetinden bu yana 4 ayda rekora ulaşan İstanbul Havalimanı’nın tam kapasite ile faaliyete geçmiş olduğunu söyledi.

İnşaat sırasında ve sonrasında enerji ihtiyacını karşılayabilen ve kendi enerjisini koruyan İstanbul Havalimanı, sadece havacılık sektörü için değil, Türk ekonomisine de önemli katkılarda bulunacak. Bu kapsamda önemli yatırımları devreye saldığını ve istihdam sağladığını da sözlerine ekledi.

Açıklamalarının sonuna yaklaşan Ulaştırma Bakanı, İstanbul Havalimanı’nın kamu ve özel sektör işbirliği için uygun bir ortam sağladığını söyledi. Tamamlanması planlanan ek faaliyetlerin hayata geçirilmesiyle gelecekte önemli başarılarelde edeceğini ve dünyanın önde gelen havalimanları arasında yer alabildiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir