Hükümet İnternet Kapatmaları 2019’da Küresel Ekonomiye 8 Milyar Dolara Mal Oldu

Yayınlanan bir rapora göre, planlanan İnternet kesintileri geçen yıl küresel ekonomiye 8 milyar dolardan fazlaya mal oldu. İnternet araştırma şirketi tarafından Salı günü yayınlanan çalışmada, 2019 boyunca dünya genelinde internet kesintilerinin ekonomik etkileri analiz edildi.

İnternet kesintilerinin maliyeti, Dünya Bankası, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, Eurostat ve ABD Nüfus Sayımı Bürosu’nun göstergelerini kullanan netbloklar ve internet toplumunun kesinti maliyet aracında hesaplandı. Top10VPN, 2019 yılında toplam 8,05 milyar dolarlık bir ekonomik maliyetle 18.225 saatlik internet kapatma işlemini izledi.

Araştırmacılar, 2019’daki toplam maliyetin 2016’ya göre yüzde 235 arttığını ve geçen yılın hiç olmadığı kadar kapalı olduğunu belirttiler.

Geçen yıl, 122 büyük olay yaşandı, ancak Hindistan ve başka yerlerde 90’dan fazla küçük kesinti rapor edildi. Analizde, otoriter rejimler bilgi akışını kısıtlamak ve iktidardaki güçlerini korumak isterken, protestolar veya ayaklanmalara tepki olarak sık sık İnternet kapatmalarının ortaya çıktığı sonucuna varıldı.

Bireysel bölgeler açısından, Orta Doğu ve Kuzey Afrika 2019 yılında 3 milyar doları aşan maliyetlerle internet kesintilerinden en büyük ekonomik darbeyi aldı.

Sahra Altı Afrika’yı yaklaşık 2,2 milyar dolar maliyetle takip eden 9,677 ve Asya’nın en çok belgelenen kapanış saatleri 1,7 milyar dolara mal olduğunu bildirdi.

Irak, 2019 yılında internet kesintileri nedeniyle 2,3 milyar dolar kaybettiğini söylediği toplam kapatma maliyetinin en yüksek olduğu ülke olarak gösterildi. Araştırmaya göre, Irak geçen yıl yaklaşık 19 milyon İnternet kullanıcısını etkileyen 263 saatlik kasıtlı bağlantı kesintisi yaşadı.

Netblocks’ın Kasım ayında yayınladığı Netblocks’ın Network verileri, Irak hükümetinin ülkedeki protestolar sırasında web erişimini ciddi şekilde kısıtladığını gösterdi. Sudan da 1,8 milyar dolarla ikinci en yüksek maliyete sahip oldu. Hindistan, en kötü etkilenen üçüncü ekonomi olarak sıralandı.

Top10VPN geçen yıl ülkede 100’den fazla yüksek hedefli kapatma izledi. Bu kesintiler keşmir bölgesinde de bir kapatma yı kapsıyor ve bölge yle ilgili bariz kısıtlamaların sona ermesi de yok. Araştırmacılar, internet kesintileri sonucunda Hindistan’ın yaklaşık 1,3 milyar dolar kaybettiğini, ancak gerçek rakamın daha da yüksek olmasını beklediklerini söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir