Google ve Nvidia’nın Bulut Oyun Hizmetleri Analiz Edildi

Oyun endüstrisi teknolojik gelişmelerden çok fazla ilgi görüyor. Oyuncular bu deneyimi bugün PC, PlayStation, Xbox ve Nintendo Switch aracılığıyla yaşayabilirler. PlayStation 5 ve Xbox Series X’in 2020 yılında konsol dünyasına katılması bekleniyor. Öte yandan, internet altyapısındaki gelişmeler, bu amaçla farklı hizmetlerin geliştirilmesinin önünü açıyor.

Teknoloji devleri bulut oyun hizmetlerine büyük yatırım lar yapıyor. Google ve Nvidia daha önce bu alanda kendi hizmetleri ile hareket etmiş. Geçen yıl, Google Stadia ve Nvidia GeForce Now hizmetleri tanıtıldı ve kullanıcılara sunuldu. Oyunlar her iki platformda da geliştirilen bulut sunucularında düzenlenir ve kullanıcılar oyunu deneyimlemek için bu hizmetlere bağlanabilir.

Tabii ki, yüksek hızlı internet altyapısı bu deneyimi en iyi şekilde yapmak için gereklidir. Test, her iki platformun gecikmesi karşılaştırıldı. Nvidia’nın GeForce Now hizmeti Google Stadia’dan daha iyi sonuçlar elde etti.

Gecikme Gecikmesi Karşılaştırıldı

Online oyunlarda belirleyici faktörlerden biri gecikme süresidir. Bu yüksek ise, oyunlarda asılı olabilir. Bulut oyunu hizmetlerinde bu özellik çok daha önemli hale gelir. PC Gamer tarafından yapılan test, her iki bulut oyun platformunun gecikme sürelerini karşılaştırdı. Test sonucunda GeForce Now, rakibi Stadia’dan daha düşük bir gecikme ile galip geldi. Test Metro Exodus ve Destiny 2 oyunları yapıldı.

GeForce Now, Metro Exodus ve Destiny 2 oyunlarında 400 Mbps’nin üzerinde internet bağlantısında 76ms ve 75ms’lik bir gecikmeye sahiptir. Bu süreler Stadia tarafında sırasıyla 179 ms ve 129 ms olarak ölçüldü. Bu dönemler kablolu internet üzerinden elde edilmiştir. Testten sonra kablosuz internet üzerinden yeniden yapıldı. GeForce Now kablosuz bağlantı ile test17ms bir gecikme vardı, stadia 167ms bir gecikme vardı.

Eğer iki hizmet arasındaki farkları giderecekolursak, Staida’nın bu platformda oyunların özel sürümlerini satın alması gerekir. GeForce Now’da Steam kütüphanesinde oyun oynamak mümkündür. GeForce Now’Un üstünlüğü iki popüler platform arasındaki son testte öne çıkıyor. Daha önce Google Stadia’yı deneyen kullanıcılar da bazı sorunlar olduğunu belirttiler.

GeForce Için 2K Oyunları Darbe Şimdi

Nvidia’nın bulut oyun hizmeti GeForce Now kullanıcıları üzecek haberlerle geldi. Son günlerde, platform Bethesda ve Blizzard, dünyanın önde gelen oyun geliştiricileri desteğini kaybetmişti. Bu şirketlere ait oyunlar bulut oyun hizmetinden kaldırıldı. Bu gelişmelerden sonra, başka bir geliştirici başka bir kötü haber aldı. Nvidia forumundaki bir yetkili 3K Games oyunlarının kaldırılacağını duyurdu.

Şirketin oyunları Borderlands, Civilization, Bioshock ve XCOM gibi popüler yapımları içerir. Yayıncının isteği oyunların kaldırılması için neden olarak gösterilir. Nvidia yaptığı açıklamada, 2K Games ile proforma dönmek için görüşmelerde bulunduklarını, oyunların kaldırıldığını ve daha fazlasının da bu yönde olduğunu söyledi.

Nvidia GeForce Now, rakibi Stadia olarak gecikme hali olarak üstün bir deneyim sunuyor. Ancak, şirketin son kaybetme oyunları rakibine karşı bir handikap olarak kabul edilebilir. Geliştiriciler daha fazla gelir elde etmek için bu yolu takip ediyor. Steam’den satın alınan oyunlar ek ücret ödemeden GeForce Now üzerinden oynanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir