Geçen yıl Kasım ayında piyasaya sürülmeye başlayan Disney, dünya çapında…

Geçen yıl Kasım ayında piyasaya sürülmeye başlayan Disney, dünya çapında 50 milyon aboneye ulaştı.

Hızla büyüyen dijital platform pazarında söz sahibi olmak için son yıllarda önemli yatırımlar yapan Disney, dijital platformu Disney’i geçen yıl Kasım ayında açtı. Sadece Kuzey Amerika ve Hollanda’da yayın yapan Disney, Star Wars evreninde geçen Mandalorian serisinin etkisiyle ilk günden itibaren ilgiyle karşılandı.

Piyasaya sürülmesinden 24 saat sonra 10 milyon abonesi bulunan dijital platform, avustralya, Yeni Zelanda ve Porto Riko’da da kullanıma sunulduğu bir sonraki hafta hedef kitlesini genişletti. Disney aradan geçen sürede bazı Avrupa ülkeleri ve Hindistan’da yayına başladı ve dünya çapında yaygınlaşmasıyla kullanıcı sayısını önemli ölçüde artırdı.

Dijital platformda en son kullanıcı rakamlarını paylaşan Disney yöneticisi Kevin Mayer,dünya çapında 50 milyon aboneye ulaştıklarını açıkladı. Mayer, kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılandıkları için mutlu olduklarını belirterek, bu yılın ilerleyen saatlerinde diğer Kuzey Avrupa ülkeleri, Japonya ve tüm Latin Amerika ülkelerinde hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi.

Disney, dünya çapında 160 milyon abonesi olan Netflix’in ve dünya çapında 150 milyon abonesi olan Amazon Prime’ın çok gerisinde olmasına karşın, altı ay gibi kısa bir sürede 50 milyon aboneye ulaşması Disney’in dijital platform alanındaki başarısını gösteriyor.

Disney’in Çok Sayıda Orijinal İçerik Eksikliği Önümüzdeki Dönemde Sorun Yaratabilir

Disney önümüzdeki aylarda farklı ülkelerde lansmanı ile abone sayısını artıracağı hiç şüphe yoktur. Ancak Disney’in dijital platformunun Netflix ve Amazon ile aynı seviyelere ulaşabilmesi için içerik açısından büyük atılımlar yapması gerekiyor. Çünkü mandalorian dışında platformda önemli olmayan orijinal içeriğin eksikliği, yeni kullanıcıların ilgisini çekmeyi ve daha da önemlisi mevcut kullanıcılarını korumalarını zorlaştırabilir.

Disney’in birçok klasik prodüksiyoniçeren zengin içerik seçkisi, kullanıcıları bir süre platformda tutsa da, bu elit kesimin cazibesinin uzun sürmeyeceği tahmin ediliyor. Bu noktada, Disney kullanıcıları tutmak için orijinal içeriğe güvenmek zorunda kalacak.

Şu ana kadar High School Musical: The Musical and Diary of a Female President’ınyanı sıra Mandalorian’ı tanıtarak orijinal içerik alanında yer alan Disney, önümüzdeki aylarda The Falcon and the Winter Soldier, WandaVision, Loki ve Hawkeye gibi Marvel Sinematik Evren’de geçen dizileri sunacak. Buna ek olarak, Star Wars evreninde geçen yeni diziler de platformda izleyiciyle buluşacak. Sonunda Mighty Duck ve Turner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir