FilmSeverler Radyosu’nun yeni bölümünde Utku Ögetürk, Esen Tan ve Güvenç…

FilmSeverler Radyosu’nun yeni bölümünde Utku Ögetürk, Esen Tan ve Güvenç Atılsa, geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren online platformları denetlemek üzere RTÜK için hazırlanan yeni yönetmeliği ve bu denetimin sonuçlarından doğacak sansür sorununun detaylarını tartıştılar.

RTÜK’ün 1 Ağustos 2019 itibarıyla online platformları denetlemesinin önünü açan yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte, televizyon yayıncılığına yönelik benzer sansür artık online platformlarına uygulanabiliyor. Bu düzenleme ile, yayın Içeriğinin uygun görülmesi halinde rtük kontrolden geçilecek veya şikayetin denetimine alınacak, ceza veya rtük yayına uygun olarak müdahale edilebilir. LGBTİQ karakterlerini içeren bu kontrol mekanizmasına eklenmesi öngörülen konulardan biri, düzenlemeden birkaç gün önce bir köşe yazarı tarafından olumsuz bir bağlamda gündeme getirilmiş ve uzun yıllar televizyonlarda temsil edilmekten kaçınan LGBTİQ bireylerin yine aynı sansür mekanizmasına maruz kalma olasılığı ortaya çıkmıştır.

Yeni Yönetmelikten Çevrimiçi Platformlar Nasıl Etkilenecek?

Yeni düzenlemenin kapsamı da MovieLoverss Radio dokuz podcast yayını tartışıldı. Ocak ayında mecliste kabul edilen bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle, yurt dışından yayın yapan televizyon ve radyo kanalları, türkiye’de yayına devam edilebilmeleri için şirket açmak ve lisans almak la yükümlü olduğu RTÜK’ün denetimindeydi. Hem yerli hem de yabancı yayıncılarRRTÜK’tan lisans almadan yayın yapacak, hem bu yayına erişim yasağı getirilecek, hem de ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacak. Lisans almak için belirli bir ücret karşılığında başvurmanız gerekmektedir. Yayıncılar radyo yayın lisansı almak için 10 bin TL, televizyon ve isteğe bağlı içerik yayın lisansı almak için 100 bin TL ödemek zorunda kalacak. Ayrıca, aylık abonelik ücretleri karşılığında Netflix ve BluTV gibi kullanıcılara hizmet veren dijital platformlar, yıllık net satışlarının binde 5’ini RTÜK’e ödemek zorunda kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir