Filipinler Devlet Başkanı Duterte Tarafından Atanan Merkez Bankası Başkanı Yatırımcıları Endişelendiriyor

Filipinler’in yeni merkez bankası başkanı Çarşamba günü yenilendi. Ancak Bütçe Bakanı Benjamin Diokno’nun(resimde) ülkenin merkez bankası Bangko Sentral ng Pilipinas’ın başkanı olması bazılarını endişelendirdi. Hem ülke içinde hem de ülke dışında siyasi ve mali gözlemciler, Duterte’nin eski bütçe bakanını merkez bankası başkanlığına ataması karşısında şaşırdılar.

Bazı analistler kararın siyasi amaçlı olduğu ve ülkedeki başka bir kamu kurumunun bağımsızlığını tehdit edebileceğinden korktular. Filipin peso su çokun, Benjamin Diokno’nun atanının olumsuz tepki gününe tepki gÜ Gerçekten de, merkez bankasının en üst mevkii boşaldığında, analistler ve finans sektörü büyük ölçüde Duterte’nin üç başkan yardımcısından birini, ya da kurumun en iyi yardımcılarından birini seçmesini bekliyordu.

Nestor Espenilla, Bangko Sentral ngilip Pinas eski başkanı, Filipinler merkez bankası, Şubat ayında kanserle mücadele sonra öldü.

Sonunda, Başkan Duterte’nin kararı sadece uzmanları değil, halkı da şaşırttı. Filipinliler merkez bankasında çalışmayan potansiyel adayları tartışırken, Diokno ilk akla gelenler arasında değildi. Aslında, The Wall Street Journal’a göre,eski bütçe bakanı merkez bankasının başına doğrudan kabineden başkanlık eden ilk kişi oldu. Diokno’ nun ise merkez bankasında çalışan deneyim eksikliğine rağlık eksikliğine rağlık görüşmede sahip olduğu söylendi.

Buna göre, Diokno ekonomi alanında doktora yapmış ve 40 yıl boyunca Filipinler’de bir üniversitede ders veremİştir.

Ayrıca ülkenin ekonomi politikalarını şekillendiren rollerde çeşitli yönetimlere de hizmet etti. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Salvador Panelo Salı günü yaptığı açıklamada, Diokno’nun Duterte’yi dikkate almayı teklif eden isimler arasında yer aldığını söyledi. Sözcü, Diokno’nun “dürüstlük, yetki ve uzmanlık adamı olarak” mevki için de en uygun isim olduğunu söyledi.

Hükümetin resmi haber ajansına göre, yeni merkez bankası başkanı siyasi düşünmediğini ve ekonomideki arka planının kendisine para politikası düzenlediği bilgisini sağladığını söyleyerek atamasını savundu. Avrasya Grubu’ndan Peter Mumford’a(de Okno) göre, Diokno’nun atanmasının olası politik nedenleri vardı. Tüm bunlara ek olarak, diokno’nun ulusal finansın yönetimindeki güvenilirliği denetlenir, hükümet Kara Para Aklama Kurulu’na başkanlık edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir