Cinemaximum, yeni sinema yasasının yürürlüğe girmesinden sonra, öğrenci indirimleri de…

Cinemaximum, yeni sinema yasasının yürürlüğe girmesinden sonra, öğrenci indirimleri de dahil olmak üzere tüm promosyon biletlerini kaldırarak, bir kez daha tepki çeken bir karara imza attı.

Sinemacılar la sinema işletmecileri arasında çıkan ve içerdiği bazı maddeler nedeniyle eleştirilen yeni sinema yasası30 Ocak 2019’da yürürlüğe girdi. Ancak sinema işletmecilere, yasa yürürlüğe girmeden önce uzun vadeli promosyon biletleri sattıkları ve reklamverenlerle uzun vadeli anlaşmalar imzaladıkları için 1 Temmuz’a kadar süre verildi. Dün itibariyle bu sürenin bitiminden itibaren, yeni sinema kanunu ile birlikte yürürlüğe giren kurallar uygulanmaya başlandı. Böylece, 1 Temmuz’dan itibaren sinema işletmecilerinin sinema bileti içeren herhangi bir promosyon veya kampanya yapması yasaklanmış, film öncesi ve arasında gösterilecek reklam ve fragmanların süresine kısıtlamalar getirilmiştir.

Ancak, bu düzenlemelerin uygulanmasından sonra, CGV Mars Entertainment Group tarafından alınan karar, yeni sinema yasasının sinemaseverler için başka bir sorun getirdiğini gösterdi. Yasal boşluklardan yararlanarak filmler arasında ve öncesinde reklam ve fragmanların süresinde önemli bir değişiklik yapmaktan kaçınan CGV Mars Entertainment Group, tüm tanıtım biletlerini kaldırarak sinemaseverlerin tepkisiyle karşılanan bir karara da imza attı.

Cinemaximum Salonlarında Öğrenci İndirimi De Kaldırıldı

CGV Mars Entertainment Group’un, yasada “Sinema işletmecileri, film yapımcısı ve varsa dağıtıcısı, indirimli bilet fiyatlandırması da dahil olmak üzere sözleşme ile belirlenecek abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri içeren sinema biletleri” başlıklı açıklamaya dayanılarak öğrenci indirimleri de dahil olmak üzere tüm promosyon biletleri kaldırıldı. Bundan böyle öğrenciler Cinemaximum salonlarında tam bilet ücreti ödemek zorunda kalacak. Bu ortalama sinema bilet fiyatında önemli bir artış olacağı anlamına gelir. Öte yandan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyelerine artık ücretsiz bilet verilemeyeceği duyuruldu.

CGV Mars Eğlence Grubu konuyla ilgili bir araya geldi, “Sektörümüzün tüm paydaşlarıyla birlikte Türkiye’de sinema sektörünün gelişmesini desteklemeyi ve sinema kültürünün yayılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu süreçte tüm çalışmalarımızda ilgili yasalara uygun hareket ediyoruz. 5224 sayılı Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ve Tanıtımı Hakkında Kanun’da yapılan değişiklik sonucunda sinema işletmecilerinin üretici/dağıtıcının onayı olmadan indirimli bilet (halk günü/öğrenci indirimi vb.) satması yasaktır. Kanuna uyum sürecinde yer aldığımız bu dönemde, indirim konusunda gerekli imzalar tamamlanıncaya kadar harekete geçmemeyi tercih ediyoruz. Bu yüzden henüz indirim uygulayamayız. Süreç tamamlanır tamamlanmaz indirimleri uygulamaya başlayacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir