Amazon Hisselerini Takip Eden 51 Analistten 49’u “Tavsiye Al”

Amazon’un coronavirus salgınının tek gerçek kazanan olduğunu söylediğini duymuşsunuzdur. Çünkü perakende lideri evlerinde kalan insanların ihtiyaçlarını ayağa kalıyor. Böyle bir hizmet zamanı ve Jeff Bezos’u zengin ediyor. O kadar ki Bezos Noel’den beri.

Amazon hisseleri 2020’nin başından bu yana yaklaşık yüzde 30 değer kazandı. Cuma günkü kapanış geçen hafta 2.410,22 $ tüm zamanların en yüksek kapalı.

Görüntü Kaynağı: Nasdaq

Jeff Bezos liderliğindeki şirket 1.2 trilyon dolara ulaştı. Böylece ABD’nin en değerli halka açık şirketlerinden bazıları için yarışan Apple ve Microsoft rekabet etmeye başladı. Karantinalarla birlikte Amazon’un online alımlarında ki artışın devam etmesi bekleniyor.

Netflix, karantina sürecinden en iyi şekilde haberdar olan şirketlerden biriydi. Amazon, diğer taraftan, Prime üyeleri için prime anlık video vurgulamaktadır. Amazon Web Services birimi de çok kazançlı bir dönem yaşıyor söyleniyor. Ancak tüm bunlar analistler tarafından hisse senetlerinin yukarı doğru desteklendirilerek yorumlanmaktadır.

Hemen hemen her Analist Amazon için Pozitif Düşünüyor

İlk çeyrek gelirlerini 30 Nisan’da açıklayacak olan şirketin tüm birimlerine iyi bir başlangıç olması bekleniyor.  Analistler, şirketin satışlarda yüzde 20’den fazla artışla 73 milyar dolar gelir açıklamasının beklendiğini belirttiler. Nasdaq tahminleri grafiklenmiştir:

Görüntü Kaynağı: Nasdaq

Yukarıda açıkladığımız her faktör, şirketin hisselerinin her analist tarafından sevilmesinin nedenidir. Refinitiv verilerine göre; Amazon’u takip eden 51 analistten 49’unun satın alması tavsiye ediliyor. İkisi beklemenizi tavsiye ediyor.

Amazon 6.8 milyon hisse arasında yer alıyor. Wall Street analistleri şirketin hisselerinin büyük ölçüde yukarı doğru hareket edeceğine inanıyor. Yukarı yönlü konusunda hemfikir olan analistler, hedef fiyatların çok farklı olduğunu söyledi.

Goldman Sachs analisti Heath Terry Amazon için hedef fiyat yükseltti $2,900. Bu seviye, şirket için Wall Street’teki en yüksek hedef fiyatın yüzde 20 üzerinde.

Terry bir rapor yayınladı; “Şirketin perakende, Amazon Web Hizmetleri ve reklam şirketlerine olan artan talebi ve Amazon’un bu talebin zorluklarını karşılayabilme becerisi uzun vadeli büyüme oranını artıracak ve şirketle rekabet etmeyi zorlaştıracaktır.”

Görüntü Kaynağı: Statista

Grafik 2019 yılının 4. çeyrekte, dünya çapında bulut hizmetlerinin pazar payını görürsünüz. Amazon Web Services (AWS) ile bu alandaki liderliğini de sürdürmektedir.

Terry ayrıca hala piyasadaki Amazon platformu uzun vadede hafife olduğunu düşünüyorum “dedi. Ama o online perakende ve bulut bilgi işlem bir lider olmaya devam edeceğini söyledi.

Bazı Riskler Devam Ediyor

Bu iyimserlik rağmen, bazı riskler Amazon için devam bilinmektedir. Şirket, işgücü uygulamaları için daha fazla incelemeye tabi tutulabilir. Çalışanlarla ilgili kötü manşetler şirketin itibarını kötü etkileyebilir. Ayrıca tüketicilerin Amazon ve Whole Foods daha az alışveriş için izin verebilir, Onların Prime üyelik silme.

AWS, geçen yıl Microsoft’un Azure bulut birimine giden büyük bir Pentagon sözleşmesini engelleme şansını kaybetti. Amazon, Trump’ın Bezos’a olan nefretinin kararda bir etken olabileceğini savunarak karara itiraz etti. Ama sonuç alınamama.

Görüntü Kaynağı: Macrotrends

Ayrıca, Trump’ın yeniden başkan seçilmesiyle şirket üzerindeki düzenleyici baskının artacağı düşünülüyor. Çünkü Jeff Bezos, Trump’ın politikalarını eleştiren Washington Post gazetesinin sahibi.

Tom Plumb, Amazon hisselerinin sahibi Plumb Dengeli Fonu direktörü, şöyle dedi: “Amazon çok tartışmanın odağı olmasının nedeni çok başarılı ve baskın olmasıdır. İnsanların ne satın alacaklarını bilmiyoruz, ama amazondan alma olasılıkları yüksek.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir