Almanya, İyimser Verilere Rağmen Durgunluk Yolunda

Önde gelen uzmanlara göre, Salı günü açıklanan umut verici verilere rağmen, Alman ekonomisinin görünümü kasvetli olmaya devam ediyor.

Alman sanayi siparişleri Haziran ayında aylık bazda yüzde 2,5 artarak yüzde 0,5’lik tahminin üzerine çıktı ve cansız ekonomi için olası bir refaha işaret etti. Ancak, düzeltilmiş yıllık baz rakam -3,6 yüzde, çok daha fazla veri görünür oldu.

Alman ekonomistler, gemi ve uçak inşası gibi büyük siparişlere dayandığını ileri sürerek beklentileri aşan rakama yanıt vermekte gecikmediler.

Commerzbank Baş Ekonomisti Joerg Kraemer yaptığı açıklamada, Yeni Devletler’de ikamet etmediğini söyledi. Veriler çok değişken büyük siparişlere ayarlanırsa, 2.5 seviyesi değil de -0.4 seviyesi olacağını, yani Almanya’daki üretim emirlerinin çekirdek kategori açısından hala düştüğünü söyledi. Öte yandan, Salı günkü veriler, Temmuz ayı imalat PMI verilerinin bir önceki aya göre daralma ve Ekim 2018’den bu yana ilk kez daralma bölgesine girerek 49,5 seviyesinde daraldığını gösterdi.

Commerzbank ekonomisti, Ifo Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü ve Temmuz PMI’sının iş ortamı endeksine işaret ederek, verilerin genel trendin düşüşte olduğunu gösterdiğine işaret etti.

Yeni siparişler yıl başından bu yana her ay ortalama yüzde 0,7 oranında düşerken, Kraemer, BASF, Siemens ve Deutsche Bank gibi büyük şirketler işten çıkarmaları bastırıyor, ancak işsizlik artık düşmedi. “Bu yüzden de, ihracat sektörlerindeki bir buçuk yıllık zayıflığın emek piyasasını etkilemeye başladığına dair işaretler var ve Almanya’nın GSYİh verilerinin ikinci çeyrekte daralması sonrasında üçüncü çeyrekte GSYİh’da hafif bir düşüş göreceğimizi düşünüyorum.”

Alman otomobil endüstrisindeki zayıflığın da eşlik ettiği kötümser verilerin, Çin’de yükselmesinin beklenmediğini belirten analist, düşüş eğiliminin henüz dibe vurmadığını söyledi.

ING ekonomisti Carsten Brzeski Salı günü yaptığı açıklamada, avro bölgesindeki talebin zayıflamasının Alman sanayiinin karşı karşıya olduğu en büyük sorunu vurgulayarak, zayıf küresel ekonomiyerine avro bölgesinde yeni bir zayıflamayı yansıttığını ve durumun Avrupa Merkez Bankası’nda daha fazla alarm zili çalacak bir eğilimi yansıttığını savundu.

Geçen yıla ait verilerin trendlerin tersine çevirdiğini gösterdiğini hatırlatan ING ekonomisti, bunun önümüzdeki aylarda sanayi üretimi için iyi bir işaret olmadığını söyledi.

Tüm bunlara ek olarak, ufukta bir teşvik olmadığı belirtildi. Alman ekonomistler yerel seviyede herhangi bir mali uyarıcı beklememekle birlikte, pek çok kişi ECB’nin Eylül ayında faiz oranlarını düşüreceğini söylüyor. Hem Kraemer hem de Kiel Enstitüsü ekonomistlerinden Jens Boysen-Hogrefe, Almanya’nın imalat sektörü daha fazla acı çekerken, ülkedeki mevcut inşaat patlamasının herhangi bir hükümet teşvik programını aksatacağını kabul etti.

Kraemer budurumu şöyle açıkladı: “Alman ekonomisi bir tür bölünmüş ekonomi, ihracat sektörü, imalat sektörü ve iç ekonomi, özellikle gelişen inşaat sektörü var. Bu nedenle, Almanya’da inşaat sektöründe kapasite kullanımı son derece yüksek olduğu için, normalde inşaat sektöründen geçen kamu harcamaları mantıklı değildir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir