Almanya, İspanya ve Hollanda gibi koronavirüs vakalarının azalmaya başladığı Avrupa…

Almanya, İspanya ve Hollanda gibi koronavirüs vakalarının azalmaya başladığı Avrupa ülkelerinde, ciddi önlemler alınması koşuluyla sinema salonları yeniden açılıyor.

Dünyanın her yerinde sinemasalonlarının kapanmasına neden olan coronavirus salgını, etkisini tüm dünyada hissetmeye devam ediyor. Başta ABD olmak üzere bazı ülkelerde vaka sayısı hızla artmaya devam ederken, nispeten uzun zamandır bu salgınla mücadele eden ve salgını kontrol altına almak için önemli önlemler alan Avrupa ülkelerinde vaka sayısı azalmaya başlamıştır. Bu ülkelerdeki salgının kademeli olarak kontrol altına atılmasıyla, ilk adımlar hayatı normalleştirmeye başladı. Bu adımlardan biri de ciddi önlemlerle de olsa sinemasalonlarının yeniden açılmasıydı.

Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’da,salgının bu şekilde devam ettiği takdirde sinema salonlarının 30 Mayıs’ta açılacağı duyuruldu. Bu tarihte sadece sinemalar, tiyatrolar ve operalar açılmayacak.

Sinema salonlarında seyirci arasında en az 1,5 metre mesafe olması için gerekli tedbirler alınacaktır. Ayrıca, fuaye alanında ve salonun giriş ve çıkışlarında yoğunluk olmaması için katılımcılar giriş ve çıkışlarda izleyicilere rehberlik edeceklerdir. Angela Merkel’insinema salonlarını yeniden açma kararı, coronavirus salgınına karşı alınan önlemlerde bazı gevşeme fişlerinin yapılacağı nın ardından dün yerel yönetimlere bırakıldı.

Hollanda’da Sinemalar 1 Haziran’da açılacak, ancak her mekanda aynı anda 30’a kadar izleyici kabul edilecektir.

İspanya, Almanya gibi sinemaların açılışı için tarih belirleyen bir diğer Avrupa ülkesi. İspanya’nın bazı bölgelerindeki sinemaların 25 Mayıs’ta açılması planlanıyor.

Almanya ve İspanya’dan sonra da benzer bir karar Hollanda’dan geldi. Hollanda’da sinema ve tiyatro salonları gibi mekanların 1 Haziran’da açılacağı duyuruldu. Ancak bu mekanlarda aynı anda 30’a kadar seyirci bulunacak ve aralarında en az 1,5 metre lik bir seyirci olması için önlemler alınacak.

Hollanda Sinema Salonu İşletmecileri Derneği, salonların yeniden açılmasının memnuniyet verici olduğunu, ancak her yere 30 seyircinin getirilmesinden hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Sektör olarak 100 izleyiciyi kendi başlarına yerleştirdiklerini belirten Hollanda Sinema Salonu İşletmecileri Derneği, bunun kapasitenin yüzde 25’ine tekabül ettiğini ve 30 izleyici sınırıyla bu oranın çok düşük olacağını vurguladı.

Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir