ABD’ye Örnek Olması Gereken Yeni Zelanda, Saldırıdan 6 Gün Sonra Silah Yasalarını Değiştirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Pazartesi günü yaptığı açıklamada, cami katliamından sonraki 10 gün içinde ülkeyi daha güvenli hale getirecek silah reformlarını duyuracaklarını söyledi. Bu beklenen bir şeydi ve Yeni Zelanda Başbakanı tüm dünyanın gündeminde olan cami katliamından sadece altı gün sonra silah yasalarını değiştirdiklerini bildirdi.

Buna göre, ülkedeki cami saldırılarında kullanılan askeri tarzda yarı otomatik ve otomatik silah satışı derhal yasaklandı. Jacinda Ardern, silah yasaları reformu üzerine yaptığı konuşmada, saldırıda tutuklanan adamın silahlarını ateşli silah ruhsatıyla satın aldığını veya basit bir çevrimiçi satın alma yoluyla kapasitelerini geliştirdiğini vurguladı.

Ardern, Cuma günkü terör saldırısında kullanılan her yarı otomatik silahın yasaklanacağını ve 15 Mart’ta tarihlerinin sonsuza dek değiştiğini ve artık yasaları olduğunu söyledi.

Yasağın hemen yürürlüğe girdiğini kaydeden Ardern,yangın hızını artıran kapasite artırılmış dergi ve araçların kullanılmasının yasak olduğunu söyledi. Ülkenin bir daha böyle bir katliama tanık olmak istemediğini vurgulayan Ardern, yaptığı açıklamalarla hem ülke içinde hem de dışında alkışlandı. Saldırının gerçekleştiği Christchurch sakinlerinden Polly Collins, Ardern’in kurbanlar için bir çiçek anıtını ziyaret ettiğini duymaktan etkilendiğini söyledi.

Collins, “Başbakan harika, bu olay ‘evet, silah yasalarıyla ilgileneceğiz’ ve Amerika gibi hiçbir şey yapılmadı.” dedi.

Son haftalarda gündeme gelen Demokrat başkan adayı Bernie Sanders da Yeni Zelanda’nın kararını kutlayarak, bunun silah şiddetini durdurmak için gerçek bir eylem olması gerektiğini savundu. Sanders, Yeni Zelanda’nın liderliğini izlemeleri gerektiğini söyledi. “Biz Ulusal Tüfek Derneği ile başlamak ve ABD’de saldırı silah satışı ve dağıtımı yasaklamak gerekir” .

Tüm bunlara ek olarak, yeni silah yasalarına göre silah sahiplerinin silah bilgilerini internet üzerinden polisle paylaşmaları, bilgi paylaşmayanveya silahlarını teslim etmeyenlere verilen süre içinde para cezası veya hapis cezası verilecek. Ardern bugün yaptığı açıklamada, kendisi ve Kabine’nin yasağa yasal muafiyetler üzerinde çalıştıklarını, örneğin çiftçilerin yapması gerektiğini, ancak tüm ayrıcalıkların sıkı bir şekilde düzenleneceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir