ABD’den İngiltere’nin Dikkat Çekici Açıklamaları Geldi

F-35’in satılması ve Peder Brunson’un tutukluluğunun sürmesiyle, derinden gerilen ipler Türkiye’ye karşı ekonomik bir savaşa dönüştü. Yaşananlara karşı İtalya, Azerbaycan, Almanya ve Irak gibi birçok ülkeden destek mesajları geldi. Dolar kuru ise 7 liranın üzerinde görüyorsa bugün. ABD-Türkiye gerilimi ile ilgili son yorum İngiltere’den geldi.

Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Türkiye’nin modern bir demokrasiye sahip olduğunu kaydetti.

Başbakan, “Türkiye’nin çağdaş bir demokrasi olduğunu düşünüyorum ve hukukun üstünlüğüne, hukukun kurallarına uymasını umut ediyoruz.” dedi. Fox News televizyonunda soruları yanıtlayan Pierce, Trump’ın Türkiye’ye karşı tutumunu ve iki ülke arasında yaşananları yorumladı.

Pierce, iki ülkenin geçmişte birbirlerine son derece yakın olduğunu ve aralarında sorunlar olduğunu kaydetti.

“Hem Türkiye hem de ABD bizim NATO müttefikimizdir ve her ikisiyle de ilişkilerimize büyük değer biçiyoruz.” diyen Pierce, büyükelçi Bolton ve Türk büyükelçisiyle görüşmenin iyi bir adım olduğunu da sözlerine ekledi. Dün akşam, Milli Güvenlik Danışmanı Jon Bolton ve Türkiye Büyükelçisi Serdar Kılıç, Baba Brunson krizi. Dolar kuru bu duruma olumsuz yönde hareket ederek yanıt verdi.

Bakan, krizin rahibin serbest bırakılması yla çözülüp çözülmeyeceği konusunda başka sorunlar olduğunu bildiğini söyledi.

Pierce, “Şu anda ilişkilerde başka sorunlar olduğunu biliyorum.” dedi. Türkiye’nin modern bir demokrasi olduğunu ve hukukun üstünlüğüne, hukukun kurallarına uymasını umuyoruz. Sınır kapısında, gözaltılar ve bağımsız yargı çağrıları yaptık. Bazı yargı konularında Türkiye ile birlikte çalışmaya devam etmeliyiz.” dedi.

Dün gece bir araya gelen iki büyükelçinin Türk-Amerikan ilişkilerindeki son durumu tartıştıkları biliniyor. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders toplantının yapıldığını söyledi. Dolar kuru bu gelişmeler ışığında hızlı bir geri çekilme yapıyor. Şu anda 6,5561 liradan işlem görüyor ve eksi yönde yüzde 5’e yakın seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir