1 milyon kişiyi istihdam eden Kağıt Sektörü de ticaret savaşından devraldı

Amerika ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığıküresel olarak hissedilen bir ticaret savaşına dönüştü. Dünyanın en büyük iki ekonomisi tarafından yaptırılan karşılıklı uygulamalar, korumacı ticaret politikalarını da beraberinde getirmiştir.

Ticaret savaşları son zamanlarda küresel ekonomi üzerindeki en önemli baskı olarak kabul edilmiştir ve başta üretim olmak üzere birçok sektörü etkilemektedir. Bunlardan biri de 1 milyon kişinin çalıştığı kağıt sektörüydü. (YAŞLI) Başkan Mustafa Saral, sektörün son dönemdeki sıkıntılarını paylaştı.

CHP Genel Başkanı Mustafa Saral, ticaret savaşının getirdiği son yıl satışların olumsuzluklarının azaldığını söyledi.

Basın toplantısıyla sektördeki sıkıntıları anlatan Saral, ABD ile Çin arasındaki gerginliğin etkisinin ciddi bir şekilde hissolduğunu ve yıl başından çok daha ileriye taşındığını söyledi.

Avrupa’da 40-50 avro olan gazetenin maliyetinin kendilerine 110 avroyamal olduğunu, bu yüzden satışların çok azaldığını söyledi. Durum geçici bir sorun, ancak şu anda tam stok çalışma, sektöründe ciddi sıkıntı yaşıyor” dedi.

Mustafa Saral: Hurda kağıt tedarik etmemizi engellemememizi istiyoruz.

Sektörün 1 milyon kişiye istihdam yarattığını söyleyen Saral, hurda kağıdı hammadde olarak kullandıklarını ve ürettiklerini hatırlattı. Bakan, ek teşvik veya destek beklentileri olmadığını ve sadece hurda kağıt tedarik etmelerinin engellenmemesini istediklerini söyledi.

o daha fazla hurda kağıt toplanması gerektiğini söyledi. Bakan, çöp olarak görülmeyen ve ekonomik değeri olan bu kağıtları almak istediklerini ve bunları üretime dahil etmek istediklerini belirtti.

Kağıt endüstrisinin hammadde ihtiyacı 4 milyon tona ulaşmıştır.

Sokaklarda ki kağıt koleksiyoncularına da seslenen Saral, bu insanların çabayla para kazanmalarını ve daha iyi koşullarda çalışabilmek için yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini öne sürdü.

Bakan, satmak için gereken yasal altyapı sağlandığı takdirde sokak koleksiyoncularının daha rahat koşullarda çalışabileceklerini ve geri dönüşümde omuz omuza hareket edebileceklerini söyledi. Hurda kağıt ihtiyacını bir kez daha ele alan Bakan, sektörün hammadde ihtiyacının 4 milyon tona ulaştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir